Sotva jsem se oklepala z porodu a začala si zvykat na novou roli maminky, přišla rána v podobě zjištění, že mé maličké miminko má žloutenku. Novorozeneckou žloutenku v takovém rozsahu, že ji nespraví pouze vystavování na denní světlo. Bude muset na fototerapii. Slova, která mě i přes vědomí, že se nejedná o nic tak strašného, vehnaly slzy do očí. Pod vlivem hormonů opravdu reaguji přecitlivěle, znělo mi v hlavě. Realita se mi ale vryla pod kůži a racionální myšlení se vytratilo v nenávratnu.
„Jsem magor, říkala jsem si. Přeci víš, co to znamená. Dítě se bude dávat na modré světlo a po třech hodinách si ho budeš moci vzít na kojení.“
Jenže já to takhle nechtěla!
Chtěla jsem mít miminko po celou dobu u sebe a nedat ho z ruky. Potřebuje přeci můj kontakt. A hlavně já potřebuji ten jeho. Mé srdce pláče, samovolně se mi spouští mléko a náruč je prázdná.
I takové pocity můžete pociťovat po zjištění, že vaše dítě má žloutenku a musí se u něho nutně zahájit léčba fototerapií.
Co je to novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka vzniká rozpadem červených krvinek. Novorozenec má nadbytek tzv. fetálních červených krvinek, které mají kratší dobu přežití. Při jejich rozpadu dochází přechodně ke vzniku vyšších hladin krevního barviva (hemoglobinu). Fetální červené krvinky jsou následně nahrazovány již dospělými červenými krvinkami.
Protože potřeba odstranit rozpadlé červené krvinky a zejména jejich barvivo je vyšší než „čistící“ schopnost organismu, tak se rozpadové produkty krevního barviva, hlavně látka, která se jmenuje bilirubin, ukládá ve tkáních, jako je kůže a ta získává typický nažloutlý odstín.
Žloutenka se objevuje kolem třetího až čtvrtého dne u více než poloviny všech novorozenců. Projevuje se zežloutnutím nejprve hlavičky a postupným žloutnutím celého těla směrem dolů. Někdy se objeví i typicky žluté oční bělmo. Miminko je apatické, spavé a těžko ho budíte k jídlu. Ve velké většině případů, kdy je dítě zdravé a prospívá, obvykle sama odezní do několika dní.
Proč zrovna mé dítě musí na světlo?
Stav, který vyžaduje léčbu se nazývá patologická žloutenka. Začíná prudkým zežloutnutím během prvních pár hodin po porodu. Důvodem bývá nejčastěji nízká porodní hmotnost, nedonošený novorozenec, infekce, nebo rozdílnost krevních skupin či RH faktoru mezi matkou a dítětem.
V těchto případech se žloutenka objevuje již v prvním dnu po porodu a často trvá déle než u zdravého dítěte. Pokud hladina bilirubinu dosáhne určité hladiny, přistupuje se k léčbě novorozenecké žloutenky. Vyšší hladiny bilirubinu v krvi by totiž mohli vést k poškození mozkových buněk u miminka a poruše jeho zdravého vývoje.
Cesta k vyléčení
Mírné formy žloutenky obvykle nevyžadují žádnou léčbu. Stačí dávat dítě hodně k oknu na denní světlo a co nejvíce kojit. Pozor, to neznamená že budete miminko opalovat na sluníčku. Opravdu stačí dát dítě pouze k oknu. Dokud nebude žloutenka v těch správných hodnotách, a tak zvaně pod kontrolou, nepropustí vás z porodnice. Nedivte se tedy, že vašemu miminku budou každý den kontrolovat orientačně hladinu bilirubinu. Využívá se k tomu bilirubinometr, což je malý přístroj, který po přiložení na kůži novorozence měří intenzitu žlutého zabarvení kůže. Při zjištění vyšších hladin je potřeba udělat odběr krve, který stanoví přesnou hladinu bilirubinu v krvi.
Závažnější formy žloutenky, je nutné u dítěte léčit pomocí fototerapie. Fototerapie napomáhá k přeměně nekonjugovaného bilirubinu na produkty, které se vyloučí žlučí a močí. Laicky řečeno, u dítěte dochází ke snižování hladiny bilirubinu a tím pádem i ke zmírnění až vymizení žloutenky.
Pokud hladina bilirubinu v krvi i přes fototerapii nadále roste a nabývá pro dítě nebezpečných hodnot, využívá se výměnná krevní transfuze, při které dojde k odstranění podstatné části bilirubinu z krve. Provádí se na specializovaných pracovištích, kdy se většinou přes pupeční žílu, nebo arterii odebírá krev dítěte a současně se mu stejnou cestou aplikuje krev dárce.



Co se s miminkem děje v průběhu fototerapie
Miminko vám uloží na vyhřívané lůžko, nebo do inkubátoru, kde na něho svítí modré světlo. Ponechána mu je pouze plenka a speciální ochranné brýle, které mu chrání oči před světlem. V průběhu fototerapie je dítěti monitorována srdeční činnost, dech, tělesná teplota a prokrvení.
Důležitý je také dostatečný příjem tekutin – ideálně mateřského mléka, protože plně kojený novorozenec se snadno a rychleji zbavuje smolky, která obsahuje bilirubin, a ten se tak nedostává do krve. Proto je potřeba kojit, kojit a ještě jednou kojit. V praxi je běžně miminko na světle umístěno na tři hodiny a poté je 30 až 60 minutová pauza, ve které máte dostatek času si své dítě nakojit, přebalit a hodně ho pomazlit.

V každé porodnici vám umožní, abyste se mohla jít na své dítě podívat, pohladit ho, nebo tam jen tak být s ním. Samozřejmě i pokud dostane váš drobeček hlad dříve, pevně věřím, že ho nebudou v žádné porodnici trápit hlady a dovezou ho na kojení dříve. O to dříve se na světlo zase vrátí. Snahou je, aby miminko bylo na světle co nejvíce.

Specializuji se na péči o novorozence a ženy v šestinedělí. Jako porodní asistentka a máma dvou dětí mám zkušenosti, díky kterým pomáhám budoucím maminkám připravit se na jedno z nejkrásnějších období v jejich životě.