Můj příběh

family, love, speaker

Jmenuji se Hana Nováková

Jsem porodní asistentka, která pracovala několik let na novorozeneckém oddělení, především jsem ale máma dvou synů.

Před pár lety po narození prvního syna, jsem zjistila, že období šestinedělí je dar. Dar, který je potřeba přijmout se všemi nástrahami a překážkami, které vám může přinést. Postupem času se ze mě stala pohodová máma, která s láskou vzpomíná na toto kouzelné období.

Mým cílem je předat své zkušenosti a vědomosti i dalším budoucím maminkám, ale i těm, které již maminkami jsou. Třeba právě vy řešíte podobné problémy, které jsem před lety řešila i já, nebo plánujete další dítě a víte, že tentokrát byste chtěla spousty věcí udělat jinak.

MOJE CESTA KE SPOKOJENÉMU ŠESTINEDĚLÍ

Dnes, když už jsou synové větší, tak si s trochou nostalgie a zároveň úlevy říkám, že jsem zvládla i nejkritičtější období jejich věku. A to je, když se narodili. Prvních šest týdnů jejich života.

Při narození mého prvního dítěte jsem sice měla teoretické vědomosti a zkušenosti z práce, ale stále to byly zkušenosti pouze takzvaně “z rychlíku“. Proto hlavně po druhém porodu jsem už dělala spousty věcí jinak.

Nenechala jsem se převálcovat překážkami, které přicházely. Dokázala jsem si zorganizovat vše tak, že jsem čas měla na sebe i na svého muže. Cítila jsem se v pohodě a byla připravená na cokoliv. Když se ohlédnu zpět, tak vím, že jsem si to užila a že jsem z toho vytěžila maximu.

dummy, pacifier, baby

Začátky byly těžké

Vždy nebylo vše tak snadné a růžové, jak jsem si představovala. V roce 2014 přišly chvíle, kdy po prvním porodu, jsem si přála, abych mohla aspoň na chvíli vrátit čas. Abych se mohla lépe připravit nebo případně vymyslet plán, jak to zvládnout a nezbláznit se.

To je období šestinedělí. Neuvěřitelná horská dráha, na kterou jsem nasedla, a nebylo z ní cesty ven. Jedinou jistotu, kterou jsem měla, bylo, že to určitě někdy skončí. Že se mi konečně zahojí hráz po nástřihu a já budu chodit rovně a ne v neustálém předklonu. Miminko mi občas usne i na víc jak hodinu a půl, kojení už bude bez problémů a já si to všechno snad začnu užívat.

Aneb, jak to všechno začalo...

Je to sedm let co se mi život otočil úplně vzhůru nohama. Bylo pět hodin ráno, když mě vzbudily první bolesti. A před jedenáctou hodinou dopoledne, jsem už na své nahé hrudi cítila to ulepené teplé tělíčko mého prvorozeného syna. Stala jsem se matkou. Nutno říci, že plánovaně.

Vždy jsem chtěla děti, a proto jsem se na příchod nového člena rodiny řádně připravovala. Nezapomněla jsem navštívit všechny předporodní kurzy, zjišťovala jsem informace na internetu i v práci. Prostě jsem nechtěla nechat nic náhodě. O to vetší překvapení pro mě bylo, že vše není tak, jak se píše v odborných knihách nebo jak mi to popisovaly kamarádky s dětmi.

Nikdy nezapomenu na tu totální absenci spánku po příchodu z porodnice. Celá rozbolavělá a unavená jsem si připadala trochu jako zombie. I přes neuvěřitelnou pomoc manžela, jsem to stejně byla já, která při sebemenším zakňourání toho uzlíčku vedle mě v postýlce, byla vzhůru. Spala jsem v podstatě jen napůl, neustále nachystaná vyskočit a utěšit, nakojit nebo jen pochovat své dítě. Za pochodu jsem zajišťovala návštěvy u pediatra, vyšetření kyčlí a spousty dalších věcí a sama sebe jsem se začínala ptát kde je ta pohoda. Jak to, že jsem čím dál více ve stresu.

Krůček po krůčku ke změně

V tu chvíli se ve mně něco zlomilo. Řekla jsem si, že takhle to dál nejde. A rozhodla jsem se nastolit určitý řád. Najít si cestičky jak jde vše udělat lépe. Vymyslet režim, který by vyhovoval celé rodině.

Nechtěla jsem šestinedělí a další čas strávený se synkem jenom přežít, ale mít z něho i upřímnou radost.

ROZHODLA JSEM SE TO ZMĚNIT

IMG_20180130_183251

Na čem nyní pracuji

Rozhodla jsem se své vědomosti z mojí profese propojit se zkušenostmi z mého vlastního mateřství a vytvořit ucelený návod. Návod, jak proplout šestinedělím v pohodě a snažit se vytěžit z této krásné, i když náročné etapy v životě maximum pozitivního.

 
  • Píši motivující články plné inspirace, praktických tipů a podpory pro nastávající maminky. Možná právě v nich najdete odpovědi na vaše otázky týkající se prvních týdnů po porodu.
  • V současné době chystám mini eBook, který bude celý věnovaný přípravě na focení newborn fotek. Každá maminka chce mít bezesporu vzpomínku na první dny svého miminka. No, a protože kolikrát sami nedokážeme zachytit okamžiky natolik hezky, jak bychom chtěli, raději se svěřujeme do rukou profesionálních fotografů. Aby se ovšem z návštěvy u fotografa nestala noční můra ani pro vás ani pro miminko, je potřeba předem vědět co vás čeká a jak se na samotné focení nachystat.
na čem pracuji