Jak přistupovat k otcovské „dovolené“?

Otcovská dovolená, známá také jako otcovská poporodní péče, poskytuje tatínkům možnost strávit dva týdny s jejich novorozeným dítětem a partnerkou během šestinedělí. Tato dávka umožňuje mužům být aktivní součástí rodinného života od prvních dní, což je nejen přínosné pro dítě, ale i pro matku. Tatínci mohou pomoci s péčí o novorozence, podporovat matku a usnadnit jí tak návrat k běžnému životu.

Výše dávky činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Z mého pohledu ženy je skvělé, že muži mají tuto možnost, protože to znamená, že během dvou týdnů šestinedělí mohou být po ruce a pomáhat se vším potřebným.

Nabízí se samozřejmě otázka: „A pomůže?“

Nemohu sice mluvit za mužské pokolení, ale pevně věřím, že ano. Možnost strávit dva týdny se ženou, která muži přivedla na svět miminko, je pro chlapy velká výzva a doufám, že k tomu budou přistupovat zodpovědně, a ne pouze jako ke dvoutýdenní „dovolené“ navíc.

Šestinedělí sice na první pohled vypadá jako záležitost, která se týká pouze ženy a jejího miminka. 
Opak je ale pravdou.

Muž je důležitou součástí tohoto velmi citlivého období, a je tak i na něm, jak celá rodina příchod nového člena zvládne. Pokud je přístup z jeho strany k těmto věcem kladný, je vyhráno. Šestinedělí tak mohou oba rodiče považovat za společný start a je pouze otázkou času, kdy zavládne v rodině pocit spokojenosti, pohody a sebejistoty.

Pokud je muž oporu a dokáže pomoci s péčí o miminko a domácností, bude žena mnohem více odpočatá a rychleji se s novou rolí sžije. Navíc je pravděpodobnější, že se mu vrátí dříve jako partnerka a ne pouze jako matka.

Mé příchody z porodnice se vždy odehrávaly ve stejném duchu. I když v té době ještě něco jako otcovská dovolená nebyla, vždy jsme se s manželem domluvili, že si minimálně na týden vezme dovolenou. Příchod s prvním synem domů, byl poněkud rozpačitý a nejistý. Člověk prostě pořádně nevěděl, co má dělat. U druhého syna jsme už jako zkušenější rodiče měli plno věcí předem přichystaných a první dny probíhaly ve větší pohodě.

Dokonce mě pokaždé doma čekala kytice s dárkem, jako poděkování za syna. 

Rada pro chlapy!!! Pokud chcete svojí drahé polovičce udělat radost, kyticí rozhodně nic nezkazíte. Navíc žena v hormonálním opojení bude natolik dojatá, že na to nikdy nezapomene.

Sice se říká, že chybami se člověk učí a spoustu věcí zjistí až díky vlastní zkušenosti. To je bezesporu pravda. Ale i pečlivá příprava na první společné šestinedělí může být řešením. Nadarmo se neříká, štěstí přeje připraveným.

Miminko je naše, ne moje

Před sto lety možná bylo běžné, že matka ráno porodila a už v poledne zabila slepici na polévku, aby nasytila celou rodinu. Kromě toho se postarala o domácnost a hospodářství. Otec se ženě do péče o dítě nepletl a veškerou zodpovědnost a péči o dítě nechal na ni.

Dnes je doufám už trochu jiná doba. Otcové už zcela běžně tři desetiletí mohou být přítomni porodu, pokud to tak chtějí. Ale jak už jsem jednou někde řekla porodem to nekončí. Zapojení se do procesu šestinedělí je také velmi důležité.

Když jsme čekali s manželem naše první dítě, oba dva jsme se těšili a snažili jsme se vše prožívat společně. Proto nebylo nic divného, že se můj muž snažil zapojit v podstatě ihned po porodu i do péče o naše dítě. 

Když je muž nakloněn péči o miminko, je potřeba mu dát důvěru a podrobně ho s péčí seznámit a instruovat ho. Kolikrát opravdu krok za krokem. Ve většině případů nikdy nic podobného nedělal.  

I muž musí získat jistou dávku sebedůvěry v péči o miminko a překonat strach, že mu nějak neublíží. Stejně jako matce ukáže spoustu věcí poprvé sestřička v porodnici, doma musí matka ukázat totéž i muži.

family, newborn, baby

U nás doma, nebyl žádným problém, aby muž vstal v noci k plačícímu dítěti, přebalil ho a přinesl mi ho na kojení. Alespoň první týden, kdy se žena pohybuje značně nemotorně a je celá obolavělá, je to k nezaplacení. Velkým překvapením pro mě však bylo, když jednoho dne přišel z práce a prezentoval mi názor svého kolegy. „V noci ke svému dítěti zásadně nevstával, protože je to přeci starost ženy.“ Asi je pravdou, že pokud muž chodí každý den do práce a ráno brzy vstává, je potřeba, aby se vyspal.

Proto se vracím opět k již zmíněné dvoutýdenní otcovské dovolené. Alespoň po tuto dobu, by měl muž ženě naplno pomáhat a zapojit se plnými silami do péče o dítě. Samozřejmě těžko dítě nakojí. Ale přebalit a donést dítě určitě zvládne. 

Co když nastane, ale jiná situace?

Může se stát, že muž i přes veškerou svou snahu, se na péči o dítě necítí. V tomto případě není dobré ho k tomu nutit násilím.

V domácnosti je spousta jiných věcí, se kterými může pomoci a vám se tím hodně uleví. Vše je pouze o domluvě.

Jak využít čas, než se žena vrátí z porodnice

Pokud jste se nerozhodli pro možnost využít nadstandardní pokoj, kde může po celou dobu hospitalizace být tatínek přítomen, je čas na jisté nezbytné přípravy, než se žena vrátí s miminkem domů. Pokud je muž v porodnici s vámi, je potřeba tyto přípravy udělat už dříve. Nebo se domluvit třeba s babičkou či kamarádkou, aby vás v jistých přípravách domácnosti zastoupily.

Co musí být určitě hotové

Žena po příchodu z porodnice obvykle netouží po ničem jiném než po tom, aby si odpočinula a dobře se najedla. Svůj veškerý čas tak může věnovat miminku. Více o přípravách na návrat domů z porodnice se dočtete i v mém eBooku zdarma 5 rad, jak zvládnout příchod z porodnice.

Co když muž nemůže zůstat doma

Jsou případy, kdy muž z jakéhokoliv důvodu nemůže zůstat se svou rodinkou v první dny doma. Pokud tomu tak je, měl by přesto alespoň zajistit, aby jeho žena nezůstala s novorozeným miminkem v první dny úplně sama. 

Každá pomoc dobrá. Tudíž pokud rodiče vědí, že tatínek nebude moci v první dny být doma k ruce, je potřeba naplánovat adekvátní náhradu. A je celkem jedno, jestli to bude někdo z rodiny nebo třeba jen sousedka co bude pravidelně nosit jídlo.

Horská dráha na vlně hormonů

Asi nikdo nečeká, že matka bude v první dny po porodu, usměvavá, vše zvládne s jednou rukou za zády, a ještě k tomu bude vypadat nádherně. Pokud takovouto představu pod nátlakem usměvavých novopečených maminek, které na vás vykukují z časopisů a sociálních sítí máte, raději se s ní rozlučte.

Ano, jsou ženy, které kupodivu toto náročné období zvládají bravurně. Ale většina z nás zbylých smrtelnic je neskonale unavená, bolavá, nejistá a kolikrát se nechová ke svému okolí zrovna přívětivě. Proto, by měl být na tuto situaci muž připraven. Je také poměrně časté, že si muži kolikrát připadají jako na druhé koleji. Je to asi pravda a vůbec jím to nezávidím. Právě proto, by ale měli své ženě zajistit ne pouze materiální podporu, ale především tu psychickou. Většinou ta je pro ženu tím pravým lékem.

Zapojit je do péče o miminko

Než si poprvé tatínci se svým dítětem zakopou na zahradě do balónu, nebo se půjdou vyřádit do bazénu, ještě nějakou chvíli potrvá. Není ale důvod čekat, než přijde čas naučit syna či dceru těm pravým mužským věcem. Vrhnout se do péče a věnovat se svému dítěti jde už teď. Pravidelný večerní koupací rituál, nebo odpolední procházka, kdy se může maminka pořádně prospat, jsou návodem, jak zajistit domácí pohodu. Navíc si vytváří pěkný vztah se svým dítětem.

Muž se nemusí bát ani chování, nebo nošení. Není potřeba se zrovna učit perfektní uvazování do šátku. Stačí vhodně zvolené ergonomické nosítko pro takto malá miminka, se kterým to zvládne i tatínek. A pak už je pouze na jeho fantazii, jestli půjde s dítětem na hrudi vyvenčit psa, nebo na menší nákup.

Po vlastní zkušenosti jsem zjistila, že moji synové kolikrát rychleji usnuli u mého může než u mě. Chlapy jsou kolikrát opravdu vynalézaví. Velmi brzy zjistí, že večer je lepší dítě navázat sobě na hruď a v klidu sledovat fotbalový zápas než drncat řvoucí dítě přes práh v kočárku. 

Navíc pokud jim posléze usne ten malý tvoreček v náruči, vyvolává to pocit uspokojení i u našich mužských protějšků.

Tatínci obvykle nosí své děti mnohem déle, než by původně čekali.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *