Nedávno jsem na jednom diskuzním fóru četla příspěvek jedné maminky v očekávání, která se tam ptala, zda není hloupé na cestu domů obléknout miminku dupačky, nebo jestli je lepší dát bodyčko a tepláčky s vysokým pasem. Přiznám se, že v tu chvíli mi ta otázka přišla poněkud absurdní. Vždyť je to přeci jedno. A proč by to proboha mělo být hloupé?
O to větší pro mě bylo překvapení, když jsem pozorovala, jak se ji tam začínají pod příspěvkem hromadit rady a diskuze se čile začíná rozjíždět do monstrózních rozměrů.
Sama za sebe se přiznám, že před sedmi lety, když jsem se chystala na cestu domů se svým prvorozeným synkem, jsem tuto otázku opravdu neřešila. Měla jsem už asi tři měsíce předem nachystané, přeprané a vyžehlené právě dupačky s medvídkem, které jsem s velkým nadšením synovi dala na cestu.
Jediné co mě trochu mrzelo, bylo, že jsem neodhadla velikost čepičky.
Řeknete si, že dnes už jsou dupačky za zenitem a v reálu už se v obchodech s dětským zbožím i poměrně těžko shánějí. Já se ale vrátím k nastávající mamince ze začátku článku. Oponovala tam vůči všem typům tepláčků a ryfliček jedním, poměrně zásadním argumentem. A sice dupačky jsou volné a netlačí na pupeční pahýl, případně jizvu po pahýlku.
Navíc věřím, že by této mamince každý ortoped, který se zabývá dětskými kyčlemi, jedině pogratuloval k výběru vhodného oblečení. Právě proto, že tento typ oblečení je natolik široký, že dětem nebrání v pohybu a mohou mít nožičky krásně od sebe tzv. na žabičku.
Je pravdou, že pokud zvolíte právě tepláky s vysokým volnějším bavlněným pasem, službu splní stejně kvalitně. Jediné čeho bych se pro novorozence opravdu vyvarovala, jsou právě různé typy riflí nebo klasických kalhot s laclem, které mi někdy přijdou zbytečně tuhé a těsné pro miminka.
Je tedy v celku jedno, jakou variantu zvolíte. Je vždy ale potřeba dbát na pohodlí miminka a ne pouze na módní trendy.
Co tedy obléci miminku na cestu z porodnice?
Dalo by se říci, jednoduchá otázka. Jednoznačná odpověď však není. Oblečení pro miminko se bude výrazně lišit hlavně podle ročního období a venkovních teplot.
Obecně platí pravidlo, a já se jím většinou taky řídila, že dítě by mělo mít o jednu vrstvu více, než máte vy sama.
I když si s největší pravděpodobností povezete děťátko domů autem, musíte ho vhodně obléci, byť by byla cesta k vozidlu sebekratší. To je taky důvod proč si spousta maminek, které si domů přináší svého potomka, lámou hlavu nad tím, do čeho vlastně dítě oblečou.
Současně myslete i na to, pokud nechcete dítě ihned po příchodu do auta odstrojovat, abyste regulovali teplotu v autě tak, aby nebylo přetopené. V letních měsících si naopak dávejte pozor na klimatizaci.
Pokud se na to podíváme z širšího pohledu, pro miminka narozená v létě bohatě stačí body, dupačky případně právě zmíněné tepláky s vysokým pasem, aby to bylo miminku co nejvíce pohodlné. Nakonec dítěti nezapomeňte dát alespoň tenkou čepičku, protože děti ztrácejí nejvíce tepla právě přes hlavičku. Pak už si stačí jen říct „hurá domů“.
V zimě budete navíc potřebovat ponožky nebo punčochy, navrch kabátek případně svetřík, teplou čepici a rukavičky. Dále nesmíte dítěti zapomenout obléci buď kombinézu, nebo ho rovnou zapnout do zimního fusaku. V případě silných mrazů přes dítě ještě přehoďte deku.
Jarní a podzimní měsíce jsou na oblečení asi nejvíce zrádné. Kolikrát za oknem krásně svítí sluníčko, přijde vám i teplo, ale pak stačí, aby pořádně zafoukalo, a vy se klepete zimou. Je potřeba na to myslet až budete své miminko strojit, ne jenom z porodnice domů, ale i kdykoliv v budoucnu.
Chystejte s předstihem
Věci na cestu domů by vám měl přivézt až doprovod v den odchodu z porodnice. Neberte si tyto věci do porodnice už k porodu, budou se vám v tašce akorát motat a zabírat místo.
Připravit si tyto věci je dobré už dopředu. Vyhnete se tak zbytečným zmatkům.
Kolikrát právě novopečení tatínkové nejsou hlavně v prvních dnech po narození potomka, příliš zdatní v chystání čehokoliv. Zkuste muži, který nemá zkušenosti s malými dětmi říct, ať vám nachystá body, dupačky nebo overal a fusak. Samotnou by mě zajímalo, co by mi můj vlastní manžel před lety přivezl, kdybych to nechala na něm.
Z toho tedy vyplívá, že příprava je jednoznačně na vás.
Stejně tak, jako si budete balit věci do porodnice, zabalte si někde bokem i věci, které budete potřebovat pro miminko a sebe na cestu z porodnice. Více o přípravě věcí a domácnosti po porodu se dozvíte zde 5 rad, jak zvládnout příchod z porodnice.
Nezapomeňte na sebe
Přestože po porodu se vše bude točit kolem miminka, neměla byste zapomínat ani na sebe. Vaše těhotenské oblečení, ve kterém jste přišla do porodnice, může být již po porodu velké a nevyhovující.
Navíc návrat novopečené maminky domů, je událostí a určitě budete chtít, aby vám to slušelo a cítila jste se dobře. Počítejte ale s tím, že nejspíš nebudete mít okamžitě stejnou velikost šatů jako před otěhotněním.
Hlavně v oblasti bříška si budete ještě několik týdnů připadat tak nějak těhotně, proto volte raději volnější věci.
Šťastnou cestu domů
Pokud se vám článek líbil, staňte se fanouškem mých fb stránek Spokojené šestinedělí, kam dávám pravidelně příspěvky k tomu, jak proplout šestinedělím v klidu a pohodě.
Specializuji se na péči o novorozence a ženy v šestinedělí. Jako porodní asistentka a mám dvě děti mám zkušenosti, díky kterým pomáhám budoucím maminkám připravit se na jedno z nejkrásnějších období v jejich životě.