Látkové versus jednorázové

Ano, řeč je o plenách pro miminko. Že si nevíte rady? Nevíte, pro co se rozhodnout? Základem je, že varianta, kterou si zvolíte musí vyhovovat především vám a vašemu miminku. Co na tom, že sousedka používá pro své dítě to či ono. Rozhodnutí je v tomto případě opravdu pouze na vás.

Historie plenek

Není tomu tak dlouho, kdy matky byly rády alespoň za nějaké pleny. Hlavním problémem většinou bylo je sehnat. V době, kdy naše maminky a babičky řešily do čeho náš zadeček zabalí, nebyl největším problémem materiál či natištěný obrázek, řešila se hlavně funkčnost a dostatečné množství. O pohodlnosti se kolikrát dalo polemizovat, množství opruzených zadečků by mohlo vyprávět.

Na konci 20. století začaly látkové pleny válcovat ty jednorázové. Hlavním důvodem byla snadná manipulace, žádné praní, sušení a celková úspora času. Klasické látkové pleny ustoupily do pozadí a u těch jednorázových se výrobci začali předhánět v nabídce velikostí, absorbčních schopnostech, nebo jistotě, že zadeček dítěte zůstane zaručeně po celou noc v suchu.

Dnešní doba nabízí celou řadu plen, ať už těch jednorázových, nebo látkových. Za poslední roky prošly celou řadou změn a vylepšení, aby splňovaly vysoké nároky společnosti. Každá varianta má své příznivce i odpůrce a také, ať už se nám to líbí nebo ne, výhody a nevýhody. Pokud jste v očekávání svého potomka a řešíte jakou variantu zvolit, je tento článek určen právě pro vás.

Když se mi před osmi lety narodil můj první syn, ani mě nenapadlo řešit jaké pleny budu používat. Prostě jsme s manželem nakoupily jednorázové plenky a bylo. Ještě před porodem jsem si doma udělala zásobu jedničkových a dvojkových plenek a do porodnice se mnou jeden balík cestoval.

Po čtyřech letech, když jsem byla v očekávání druhého přírůstku do rodiny, se v mém okolí strhla doslova vlna maminek takzvaně pro látkování. Našli se i takové, které se na všechny plenky vykašlaly a praktikovaly bezplenkovou metodu. Musím se přiznat, že já jakožto poměrně pohodlný člověk, jsem stejně nakonec zůstala u těch jednorázových plen. Kamarádka však v případě svého druhého potomka zvolila látkovou variantu a doslova se do ní zamilovala.

Malé srovnání

Srovnávacích článků a různých porovnání, najdete na internetu spousty. Před tím, než nakoupíte ty či ony pleny, doporučuji prostudovat. Zde jsem shrnula ty nejzákladnější výhody a nevýhody plen jednorázových i látkových.

Jednorázové pleny

Látkové pleny

VÝHODY

  • Na počátku není nutná velká investice, finanční náklady se vám rozloží do celého přebalovacího období
  • Snadnější manipulace
  • Není nutné prát – úspora času, energie a vody
  • Výhodné při cestování – použitou plenu prostě vyhodíte
 

VÝHODY

  • Výroba látkových plen nezatěžuje životní prostředí a využijete je pro více dětí
  • Více prodyšné, neobsahují bělidla a lepidla
  • Žádný odpad
  • Dokáží poskytnout lepší těsnění než jednorázové díky gumičkám
  • Barevné vzory – jsou prostě hezčí
NEVÝHODY
  • Finanční náklady jsou ve výsledku větší než u látkových plen
  • Velké množství opadu
  • Umělé a méně prodyšné materiály mohou dráždit pokožku miminka
  • Častěji dochází k takzvanému průstřelu, hůře těsní kolem stehen a pasu (pokud ještě nejste rodič a nevíte co je průstřel, jedná se o průsak stolice a moče skrz jednu, dvě ale i tři vrstvy)
NEVÝHODY
  • Prvotní velká finanční investice
  • Nutné prát a sušit
  • Komplikace, pokud jedete někam, kde není pračka
  • Jsou objemnější na zadečku, některým dětem nemusí vyhovovat

Co je tedy lepší?

Na to jednoznačná odpověď asi neexistuje. Každý preferuje trochu něco jiného a má jiné představy a finanční možnosti.

Sama za sebe bych řekla, že éra čistě jednorázových plen postupně končí. V ordinací dětského lékaře se čím dál častěji setkávám s matkami, které používají pleny látkové. Většinou na ně nedají dopustit a moc si je chválí.

Musím uznat, že na první pohled mě vždy trochu odrazovala představa, že použitou plenu po přebalení musím uschovat v tašce a donést ji domů. Když se nad tím ale zamyslím v širším kontextu, zas taková komplikace to není. Ať už plenu strčíte do igelitového pytlíku nebo do speciálních uzavíratelných pouzder, stejně doma plenu ihned strčíte do pračky a zapnete.

Jiná situace je, pokud je v pleně náklad v podobě bobku. Tuhý obsah sice jednoduše vyklepnete do záchodu, ovšem s řidší konzistencí se musíte vypořádat trochu obtížněji, abyste úplně neodrovnaly pračku. 

Perfektním řešením je separační plenka, která se vkládá přímo do látkové pleny. Ne jenom, že uchrání zadeček miminka od pocitu vlhkosti, ale chrání i samotnou plenu.

Kompromis značka ideál

Pokud bych se v dnešní době měla rozhodovat, jakou variantu si vybrat, volila bych asi tu látkovou. Možná je to jen trend dnešní doby, ale asi má něco do sebe. 

Musím vyzdvihnout hlavně výhody toho, že po sobě nezanechávám spousty odpadu. Když si vzpomenu na dobu, kdy se v našem domácím odpadkovém koši nashromáždily pleny za dva dny, plně chápu platbu městu za odpady. Za čerstvě narozeného novorozence je více než oprávněná. 

Určitě bych na jednorázové pleny nezanevřela úplně. Jsou situace, kdy jsou prostě praktičtější. Mluvím hlavně o delších cestách, výletech nebo dovolených. Nic nemusím nikde skladovat nebo přepírat. Prostě vyhodím a je to.

I běžná týdenní dovolená na chalupě mi připadá s jednorázovými plenami poněkud pohodlnější, a to z jednoho prostého důvodu. Nemáme tam pračku. Týden bych pleny skladovat opravdu nechtěla, v ruce by se mi prát taky nechtěly a bojím se, že by mi ani nevystačily na týdenní potřebu mého dítěte.

Tudíž jsou situace, kdy výhody těch jednorázových převáží výhody látkových a zase naopak. Buďme tedy rády za dobu, kdy nám trh nabízí nepřeberné množství možností a na nás je pouze si vybrat. Případně zkombinovat více možností najednou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *