Potřeba odříhnutí u miminek má svůj význam. To, jestli je odříhnutí nutné či nikoliv, je otázka, která vrtá hlavou každé novopečené mamince.
Co je to vlastně odříhnutí?
Odříhnutí (chcete-li eruktace) je únik plynů, které odcházejí ze žaludku dítěte, kam se dostaly v souvislosti s příjmem potravy. Jednodušeji řečeno, pokud dáte vašemu děťátku napít mléka, s největší pravděpodobností kromě mléka, spolyká i nějaký ten vzduch. Vzhledem k tomu, že zažívací trakt u takto malých dětí není ještě vyvinutý jako u dospělého člověka, je odříhnutí velmi důležité.
- Dělám to správně?
- Musí si dítě po kojení vždy odříhnout?
- Je odříhnutí u dítěte opravdu nutné, nebo je to jen pověra?
- A co když si mé dítě prostě ne a ne odříhnout. Co v takové situaci dělat?
Toto, je jen malý výčet otázek, které trápí nejednu z vás. Pojďme si tedy trochu přiblížit problematiku odříhnutí u dětí.
Proč nechat dítě odříhnout?
Jak už bylo řečeno, hlavním důvodem, proč se snažíme, aby si naše miminko odříhlo, je fakt, že dítě téměř vždy spolyká větší či menší množství vzduchu. A je jedno, jestli je dítě kojené, nebo krmené z láhve.
Vzduchové bubliny v zažívacím traktu mohou způsobovat bolestivé obtíže (koliky), kterým se chce rodič za každou cenu vyhnout. Pokud si dítě neodříhne, je i větší pravděpodobnost následného zvracení.
Dalším z důvodů, proč by si dítě mělo řádně odříhnout je, že spolykání většího množství vzduchu může způsobit pocit plnosti a dítě má následně falešný pocit nasycenosti. Díky tomu nevypije tolik mléka, kolik by mělo a až teprve po odchodu vzduchu ze žaludku, se dítě opět začne hlásit k jídlu. Ovšem to, že se vám dítě začne hlásit třeba po necelé hodině od posledního jídla, může být značně matoucí a vy v tu chvíli nevíte jestli má hlad, nebo ho trápí ještě něco jiného.
Je odříhnutí nutné po každém jídle?
Možná vás to překvapí, ale odpověď zní: „Ne!“.
Pokud dítě kojíte a vaše technika kojení je správná, dítě při přisátí k prsu nenasává spolu s mlékem žádný vzduch a tím pádem ho ani nepolyká. Nebo je množství spolykaného vzduchu velmi zanedbatelné a nezpůsobí dítěti větší obtíže. Tudíž není odříhnutí nezbytně nutné.
V případě, že krmíte dítě z láhve, musíte po celou dobu krmení kontrolovat správné sání dítěte.
Dnes jsou navíc k dispozici tzv. antikolikové láhve, kde je savička vybavena antikolikovým ventilem, jež zabraňuje přílišnému polykání vzduchu. Přesto ani tento systém nemusí být stoprocentní.
Nejlepší polohy na odříhnutí
Poloha přes rameno
Asi nejznámější poloha je přes rameno. Přes rameno si přehoďte látkovou plenu, pro případ, že by neodešla jen vzduchová bublina, ale i mléko. Miminko se v této poloze opírá celou svou vahou o hrudník rodiče a hlavičku má položenou na jeho rameni. Trochu nevýhodou je, že na své dítě nevidíte. Každopádně zvukový signál vás upozorní, že akce už proběhla.
Tváří v tvář
V této poloze, jak už název napovídá, je největší výhodou, že vidíte vašemu děťátku do obličeje. Dítě si položte před sebe opřené zády o vaše pokrčená předloktí. Palci obou rukou ho přidržujte pod ramínky a zbývajícími prsty mu podepřete hlavičku.
Tato poloha se dá také praktikovat tak, že si sednete do polosedu s pokrčenýma nohama na gauč, případně do postele a dítě si zády opřete o svá stehna. U malých miminek, které ještě neudrží hlavičku, je opět nutná fixace hlavičky. Tuto polohu jsem měla velmi ráda, protože jsem při ní mohla sledovat výrazy mého dítěte a zároveň jsem se v ní cítila dobře i já.
Poloha na tygříka
Dítě si položíte na předloktí, kdy hlavičku bude mít volně položenou v ohbí vašeho lokte a tou samou rukou fixujete za stehno dítěte. Druhou rukou miminku můžete jemně masírovat záda. Poloha na tygříka je velmi doporučovaná, hlavně u dětí, které mají s odříhnutím problém. V této poloze si dítě stlačuje oblast bříška a je pro něho snadnější odříhnutí. Díky tomu tato poloha často řeší navíc problémy spojené s nadýmáním a dětskou kolikou.
Poloha na pejska
Při této poloze se pohodlně usaďte třeba na gauč nebo do postele. Jednu nohu pokrčte, případně si ji něčím podložte, aby byla výše než ta druhá. Dítě si položte přes vyvýšenou nohu hrudníkem, nožičky mu budou spočívat na vaší druhé noze. Rukou dítě přidržujte a zároveň ho hlaďte po zadečku a zádech. Opět se pojistěte látkovou plenou, nebo podložkou, abyste si ochránila oblečení v případě ublinknutí.
Co dělat, když si miminko neodříhne?
Rozhodně zachovejte klid. Vaše děťátko s největší pravděpodobností potřebuje pouze více času, nebo změnit polohu.
Není ovšem výjimkou, že si některé děti prostě neodříhnou, i kdybyste se třeba stavěla na hlavu. Pokud si dítě ani po deseti minutách neodříhne a je unavené, nenuťte ho.
Dítě můžete dát spinkat. Pro jistotu ale raději zvolte polohu, ve které bude mít v postýlce mírně podloženou matraci v hlavové části, tudíž bude mít vyvýšenou hlavičku. Doporučuji ho navíc položit mírně na bok a fixovat za zády. V případě ublinknutí bude mléko vytékat z pusinky ven a je menší riziko vdechnutí (aspirace).
Po celou dobu je samozřejmě potřeba mít dítě pod dozorem, aby se spontánně dítě nepřetočilo na bříško. U novorozenců by navíc v této poloze nemělo dítě setrvávat příliš dlouho, z důvodu nedovyvinutých kyčlí.
Do jakého věku mám nechávat dítě odříhnout?
Trávicí systém dítěte dozrává zhruba mezi 4 až 6 měsícem. To je mimochodem také doba, kdy se postupně zavádějí příkrmy. Společně se zaváděním příkrmů se postupem času potřeba odříhnutí u dítěte snižuje.
Specializuji se na péči o novorozence a ženy v šestinedělí. Jako porodní asistentka a mám dvě děti mám zkušenosti, díky kterým pomáhám budoucím maminkám připravit se na jedno z nejkrásnějších období v jejich životě.