baby, crying, child

Jak na bolesti bříška u miminek

Před porodem každá maminka, ale asi i celý zbytek rodiny doufá, že jich se to týkat nebude. Přejí si být tou výjimkou. Bohužel drtivou většinu rodičů to potká. A sice, kdy jejich novorozené miminko, začne mít bolesti bříška.

Bolesti bříška u novorozenců a hlavně potom v kojeneckém období, jsou velmi častým problémem. Jen málokteré miminko se s tím nepotká. Ve chvíli, kdy váš drobeček bez přestání křičí, rudne v obličeji a vykopává nožičky si přejete, vzít tu bolest na sebe. Bohužel to možné není. Ale je ve vaší moci mu alespoň trochu ulevit a snažit se tomu i trochu předcházet.

„Základem je zachovat klid a pevné nervy, budete je potřebovat!“

Možná se mi to říká, ale je velmi důležitá i psychická pohoda maminky. To, že jste rozhozená, uplakaná a celkově podrážděná z vás vaše miminko vycítí a začne být taky. Nadarmo se neříká, spokojená matka, spokojené dítě.

Moje první zkušenost s kolikou u mého synka, snad přesně na den, byla v jeho šesti týdnech. Ten den jsem ho naložila do kočárku a vyjeli jsme do asi kilometr vzdáleného obchodu na běžný nákup. Už od rána byl protivný, ale nebrečel a ani při kojení neměl problém. V obchodě mezi regály však začalo to pravé rodičovské peklo. Synek zpustil takový urputný řev, že mi to rvalo uši i srdce.

Je to asi bezpředmětné, ale v tu chvíli mi bylo úplně jedno, že tam nechám kočár i nákup. Nepomáhalo, když jsem ho brala do náruče a snažila se ho utišit. Naštěstí se mnou byl i manžel, který nebyl pod vlivem mateřských hormonů a danou situaci mi pomohl zvládnout. Celou cestu však syn s pláčem nepřestal, ať jsme se snažili, jak chtěli.

Byl to počátek koliky!! Koliky, která ho trápila několik hodin. Až někdy v nočních hodinách po teplé koupeli a masáži bříška se mu konečně ulevilo a usnul.

Proč miminka bolí bříško?

U novorozenců vzniká bolest bříška nejčastěji z důvodu ještě nezralého trávicího traktu. Tato nezralost vede ke zvýšené plynatosti a tím k bolesti, se kterou se miminko ještě neumí poprat.

První takovéto bolesti se mohou objevit už kolem 3 týdne života a nejvýraznější jsou právě kolem konce šestinedělí.

Samozřejmě tyto bolesti u miminka koncem šestého týdne života nekončí. Bolesti se mohou vyskytovat až do 4-6 měsíce. 

V pozdějším věku u dítěte těchto bolestí ubývá i proto, že se začíná více hýbat.

pláč dítěte

Nejčastější příčiny

  • Nezralost trávicího traktu
  • Polykání vzduchu při kojení
  • Střevo u miminka není dostatečně osídleno tzv. přátelskými bakteriemi – například po léčbě antibiotiky
  • Ublinkávání – vzniká z důvodu nezralosti trávicího traktu mezi jícnem a žaludkem. Setkáte se s tím téměř u každého novorozence, ale mnohem častější je u nezralých novorozenců. 
  • Nevhodná strava matky
  • Jiné onemocnění: nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka, neprůchodnost střeva, virové onemocnění a další.

Jak těmto bolestem předcházet

No, v první řadě je nutné říct, že stoprocentně se jim předejít asi nedá. Každé dítě je jiné a na každé bude působit něco jiného. Některé děti na koliky trpí a jiné prostě ne.

Jsou ale věci, které mohou přispět k tomu, že dítě se s těmito kolikami nebude setkávat vůbec, nebo jen v malé míře.

  • Správné krmení – ať už kojíte nebo krmíte z lahve, je vždy důležité nechat dítě na konci nebo i v průběhu řádně odříhnout. Může se stát, že si dítě neříhne ani po 10-15 minutách. V tomto případě je lepší dítě položit do postýlky na bok a pod hlavičku dát bryndák, nebo plenu.
  • Strava matky – pokud kojíte, je potřeba se alespoň v prvních měsících po porodu vyhýbat nadýmavým potravinám (čerstvé pečivo, luštěniny, perlivé vody). Dále dejte pozor na syrové maso, ryby nebo vejce a rozhodně se vyhýbejte kofeinu. V případě nesnášenlivosti kravské bílkoviny, je někdy nutné omezit i mléčné výrobky – v tomto případě je nutná konzultace s pediatrem.
  • Probiotika – obvykle ve formě kapek, se podílejí na správné rovnováze střevní mikroflóry a přispívají k rychlejšímu osídlení střeva tzv. přátelskými bakteriemi. Velký význam mají u dětí, které podstupují léčbu antibiotiky.
nathan-dumlao-LazC7tdwEWk-unsplash
  • Vhodná umělá výživa – pokud je dítěti podávána umělá výživa a začnou se u něho častěji vyskytovat koliky, je vždy na zvážení změna druhu mléka, nebo zařazení speciálních mlék (s probiotiky, hypoalergenní, proti ublinkávání, mléka s hydrolyzovanou bílkovinou). Vše, pokud možno, ale až po poradě s pediatrem.

Co když bolest bříška přeci jen přijde?

Pokud přes veškerou vaši snahu však u miminka přeci jen dojde k bolesti bříška, je dobré vědět i možnosti, jak mu ulevit. Je mnoho způsobů. Někdy stačí opravdu málo a je zase dobře. Bohužel někdy se stává, že i kdybyste se stavěla na hlavu, okamžitou úlevu pro vaše miminko to nepřinese.

Nejefektivnější typy, jak pomoci vašemu miminku od bolesti bříška.

MASÁŽ BŘÍŠKA

Masáž se provádí krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Můžete použít dětský olejíček, nebo speciální gely, které napomáhají odchodu plynů ze střeva (např. Pupík).

KLUBÍČKOVÁNÍ

Metoda manipulace s novorozencem. Používá se především ke stimulaci správného psychomotorického vývoje. Klasická poloha klubíčka, kdy miminku přitáhnete nožičky k bříšku, tak aby si stehny tlačilo na bříško a zády si ho opřete o vlastní hrudník, je naprosto ideální při problémech s bolestí bříška. Můžete si při tom sednout na gymnastický míč a pohybovat se do rytmu. 

Další polohou, kterou můžete vyzkoušet je poloha tzv. na tygříka. Dítě si položíte na předloktí, kdy hlavičku bude mít volně položenou v ohbí vašeho lokte. Druhou rukou miminku můžete jemně masírovat záda. Polohu na tygříka lze využít i na odříhnutí dítěte.

CVIČENÍ S NOŽIČKAMA

Můžete miminko vysvléct, sundat plenku a nožičkami střídavě nebo současně stlačovat bříško. Cvičení je možné zkombinovat třeba s masáží.

TEPLÝ OBKLAD

Můžete nahřát plenu žehličkou (pozor na teplotu pleny, nesmí pálit) a přiložit ji dítěti na bříško.

TEPLÁ KOUPEL

Teplá voda přispívá k celkovému uvolnění těla a opět může zmírnit bolesti. Mně osobně se velmi osvědčilo koupání v kyblíku pro miminka. V teplé vodě a ve stísněném prostoru kyblíku, ve kterém dítě zaujímá polohu jako v matčině bříšku se miminko krásně zklidní. Navíc je v takové poloze, kdy má pokrčené nožičky přitažené k tělu, čímž si zároveň masíruje oblast bříška. Miminko se někdy natolik uvolní, že dojde i k vyprázdnění a následně k úlevě.

ČAJE PROTI NADÝMÁNÍ

Asi nejvíce osvědčený je fenyklový čaj, který můžete po lžičkách dávat miminku (lze podávat speciální BIO fenyklové čaje, určené pro miminka již od 1. týdne). Pokud kojíte, je dobré, když čaj zařadíte v průběhu dne i do svého pitného režimu. 

Další byliny, které přispívají k odchodu plynů jsou například anýz a kmín. O vhodnosti podávání se vždy poraďte s pediatrem nebo lékárníkem.

POUŽITÍ TEPLOMĚRU, REKTÁLNÍ ROURKY

Pokud už nevíte kudy kam a nic nezabírá, lze vyzkoušet i zavedení teploměru nebo rektální rourky (běžně koupíte v lékárně) do konečníku miminka. Rozbalte si miminko a teploměr nebo rektální rourku potřete dětským olejíčkem nebo mastí na zadeček. Poté opatrně vsuňte do konečníku. Při podráždění konečníku může kromě plynů odejít i stolice, proto si pod miminkem nechte plenku. Sama jsem u svých dětí několikrát vyzkoušela a musím říct, že to většinou mělo kýžený výsledek.

DALŠÍ MOŽNOSTI

Podávání přípravků s probiotiky a prebiotiky (na trhu je jich celá řada, stačí si takzvaně jen vybrat). V tomto případě je většinou potřeba dlouhodobější používání, aby se dostavil ten správný výsledek. Já sama jsem podávala dětem BioGaiu a musím říct, že jen díky ní, jsme s bolestmi bříška moc starostí neměli. 

Dále lze použít přípravky s obsahem simeticonu, který napomáhá odchodu nahromaděných plynů v trávicím traktu miminka (např. Espumisan). 

Nesmíme vynechat ani možnost homeopatické léčby (např. Chamomilla 9CH, Colocynthis 9CH) – ovšem v případě podávání jakýchkoliv homeopatik, je však nutná konzultace s homeopatem, který vám vybere pro vaše miminko ten nejvhodnější přípravek.

Něco málo závěrem

Bolesti bříška u miminek, jsou velmi vyčerpávající stavy jak pro miminko, tak i pro vás. Nebojte se, pokud vaše miminko na bolesti bříška trpí – snažte se mu co nejvíce ulevit. Časem, jak dítě poroste a začne se víc hýbat, těchto obtíží bude ubývat až nakonec vymizí úplně. 

Pokud se však i přes veškerou vaši snahu miminku neuleví a obtíže přetrvávají delší dobu, je vždy na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Někdy pomůže tak málo, jako přivinout si miminko k sobě na prsa. Můžete si miminko i navázat do šátku a jít se s ním třeba projít do přírody. Čerstvý vzduch a pohyby vaší chůze budou mít určitě velké blahodárné účinky na jeho trávení.

Každopádně snažte se neupadat do zoufalství a stresu. Nebojte se v těchto chvílích si říct o pomoc. Každé trápení je poloviční, pokud se o něj s někým podělíte.

IMG_20181018_160302

Přeji vám hodně síly a krásně prožité chvíle vašeho mateřství.

Pokud se vám článek líbil, staňte se fanouškem mých stránek Spokojené šestinedělí, kam dávám pravidelně příspěvky k tomu, jak proplout šestinedělím v klidu a pohodě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *