Když do plného kojení vstupuje menstruace

Představa každé novopečené maminky je jasná. Pokud se kojení rozběhne tak jak má, moje dítě se bude bez problémů přisávat a budu mít dost mléka – nic mě už nezastaví. Chci kojit. Chci kojit dlouho.

Stejně jako na každé cestě, tak i na cestě kojení se ale objevují překážky. Některé čekáte, jiné méně. Jednou z těch, která vás může potkat je nástup menstruace v době kdy ještě plně kojíte a rozhodně to nečekáte. Obecně pokud plně kojíte vyplavuje se do vašeho těla dostatečné množství hormonu prolaktinu. Pokud dojde k jeho poklesu, následně začnou stoupat hladiny estrogenů, které jsou zodpovědné za růst děložní sliznice, a tedy i za nástup menstruace. Jestliže tedy kojíte plně ve dne a alespoň jednou v noci, oddalujete si nástup menstruace.

Příroda je však mocná čarodějka a určité procento maminek se může setkat i s tím že krátce po porodu i když plně kojí, začnou normálně menstruovat. Co se dá dělat, řeknete si. Chtěla jste si od menstruace zřejmě na delší čas odpočinout, ale nejedná se o nic tak hrozného.

V průběhu dne se však vaše miminko už poněkolikáté odtahuje od prsu, je nevrlé a ukňourané. Sice se hlásí k jídlu, ale když ho chcete nakojit, opakuje se stejná situace. Odtahuje a odvrací hlavičku, nebo se napije trochu a víc nechce. Postupně vám začne docházet, že se něco děje. Že je něco jinak.

ANO JE! 

„Už naše babičky tvrdily, že při menstruaci se mění chuť mateřského mléka.“

Má tedy menstruace vliv na chuť a množství mateřského mléka nebo ne?

Vzhledem ke zkušenostem maminek, se kterými jsem se setkávala na porodnici jsem jednoznačně dospěla k názoru, že ano. Nástup menstruace může ovlivňovat chuť mateřského mléka. 

Pokud však vím, tak žádná studie tuto teorii nikdy ani nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Ono se také celkem běžně může stát, že dítěti mléko přestane chutnat jenom z toho důvodu, že jste do svého jídelníčku zařadila jisté potraviny jako například česnek. Chuť mateřského mléka a koneckonců i jeho složení se neustále mění v závislosti na aktuálních potřebách dítěte, ale i na tom co právě sníte.

Naštěstí je i velké množství maminek, které během menstruace nepozorují žádnou změnu chování dítěte. Jestli patříte právě do této skupiny, máte vyhráno.

Co se týče jeho množství, neřekla bych, že menstruaci můžeme vinit z menší tvorby mateřského mléka. Spíše méně častá frekvence a délka kojení jsou tím pravým viníkem. Přes den by kojení mělo být v intervalech minimálně po 3 až 4 hodinách. V noci by pak pauza mezi kojeními neměla přesáhnout 6 hodin.

Své obě děti jsem vždy plně kojila. Protože však byly obě poměrně nenáročné na noční kojení, velmi brzo jsem přecházela na noci bez kojení. Téměř totožně u prvního i u druhého dítěte jsem zažila situaci, kdy jsem kolem čtvrtého měsíce bez problémů zařazovala i devítihodinové pauzy. V půl roce už stačilo nakojit naposled v osm večer a ráno až kolem sedmé.

Daní za vydatný spánek však byl právě problém s kojením. Ve chvíli, kdy jsem přestala kojit v noci, se množství mléka začalo razantně snižovat. Kojení postupně přestávalo stačit a menstruace na sebe většinou nenechala dlouho čekat.  

Co dělat, když dítěti mléko nechutná?

Maminky někdy popisují situace, kdy jeden den dítě naprosto normálně saje z prsu a druhý den ho odmítá. Pokud je možné, že je zde souvislost právě s menstruací, radím vydržte. Snažte se miminko k prsu přikládat častěji a rozhodně na kojení nezanevřete. 

Hlad je hlad a pokud to nevzdáte po prvním dni, miminku tato změna chuti brzy přestane vadit. Však po skončení menstruace se situace obvykle vrací do normálu a byla by škoda z tohoto důvodu kojení ukončit. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *