Šestinedělí je relativně krátké období. V odborných knihách se popisuje jako časový úsek začínající bezprostředně po porodu a trvající zhruba šest týdnů. Během této doby se hojí ženě porodní zranění, hormonální hladiny se postupně dostávají do normálu a tělo se po devíti měsících těhotenství a po prodělaném porodu vrací do doby před těhotenstvím. Samozřejmě ne tak docela.
Na okamžik příchodu miminka jste se vy i váš partner určitě připravovali řadu týdnů, ne-li měsíců. Zvládla jste přivést na svět své dítě, ale co teď. Teď přeci není konec.
Ne není. Porodem to nekončí. Porodem vše teprve začíná.
Jedná se o začátek společné cesty s vaším dítětem, a je velmi důležité, abyste na tuto cestu vykročila tou správnou nohou. Abyste se jednoho dne mohla otočit zpět, a říci si, já jsem to zvládla, užila jsem si to a budu na společný start životem se svým dítětem vzpomínat s hřejivým pocitem. Ne pouze jako na něco, co je strašné, bolestivé, úzkostlivé a je to konečně za mnou. Vše je o kompromisu a o hledání cest jak skloubit péči o miminko, domácnost a v neposlední řadě sama o sebe.
Z mého pohledu, kdy je velké množství informací o průběhu těhotenství, přípravě na porod a samotném porodu, je šestinedělí jako takové opomíjeno.
Když jsem se před pár lety poprvé stala mámou, myslela jsem si, že mě nemůže nic překvapit. Vzhledem k mé práci porodní asistentky a zkušenostem získaných při práci na novorozeneckém oddělení, by se mi asi i mé okolí dost divilo, kdybych si s něčím nevěděla rady. Pravda byla ale taková, že i já si občas rady nevěděla.
Přišly situace, kdy i banální problém v mé hormony zaplavené mysli způsobil paniku. Strach jestli něco neudělám špatně, nebo naopak jestli to dělám dobře. A tak jsem začala získávat odpovědi. Odpovědi na cokoliv, které jsou ve velké míře k dostání na internetu. Problém nastal ve chvíli, když jsem zjistila, že co člověk to názor. Každý problém má mnoho řešení a já byla po čase brouzdání po internetu zahlcena informacemi a přesto jsem vlastně ideální odpověď nenašla.
Asi neexistuje universální postup, nebo řešení všeho co vás může potkat. Jak ale nakládat s informacemi a jak hodnotit jejich kvalitu? POLOŽME SI TEDY TYTO DVĚ OTÁZKY:
Proč si nechat poradit?
Nastanou určitě situace, kdy si nebudete vědět rady. Nebudete vědět co dělat, a budete si chtít být jistá, že něco nepokazíte nebo ještě nezhoršíte. To je ten okamžik, kdy nastane ta pravá chvíle se ZEPTAT. Zeptat se někoho kdo má:
- Vzdělání – lékař/ka (gynekolog, pediatr), porodní asistentka, laktační poradkyně, fyzioterapeut a další.
- Zkušenost – zkušenosti a rady z úst vaší maminky, kamarádky od třech dětí nebo sousedky, která stejný problém řešila se svým dítětem před 14 dny, jsou kolikrát mnohem lépe zacíleny a pomohou vám tak zvládnout vaší aktuální situaci.
- Důvěru – bez důvěry to nejde. To, že s nějakým problémem chcete poradit, neznamená, že se radou budete muset za každou cenu řídit. Protože, když už si jdete k někomu pro radu, musíte mít v danou osobu důvěru a věřit, že vám dokáže poradit. A také se nebát o radu nebo pomoc říci.
Proč si nenechat radit?
Bohužel, nebo možná bohudík žijeme v době snadné dostupnosti internetu, sociálních sítí a diskuzních fór. Na diskuzních fórech však vaši konkrétní situaci nikdo nezná, nezná ani vás a ani vaše dítě. Zato ovšem dostanete velmi rychlou odpověď prakticky na cokoliv. Častým problémem je, že řada názorů na nejlepší postup nebo řešení si protiřečí.
Kdy ovšem nastane ta chvíle vykašlat se na všechny v „dobré víře“ míněné rady?
Jeden příklad za všechny. Kojení. V dnešní době neustále omílané téma. Ze všech stran se na ženy valí informace na to jak je kojení prospěšné pro matku i dítě. Jak je potřeba kojit a nejlépe alespoň do dvou let. A pokud žena nekojí, je to špatně. Na druhou stranu, firmy vyrábějící umělá mléka vám jednoznačně odpoví, že umělá mléka plně nahradí mateřské mléko, a že když nekojíte, tak se zase tak moc nestane.
Kde je ale pravda, kde je ta zlatá střední cesta? Ideální odpověď asi není.
Moje rada zní: Věřte v sama sebe, důvěřujte vlastnímu instinktu a intuici!
To co je nejlepší pro vás, a plně vám vyhovuje, nemusí vyhovovat všem. Je důležité si uvědomit, že vy nemáte povinnost se někomu ospravedlňovat, proč např. dáváte dítěti jednorázové pleny, nebo proč zrovna tu či onu věc děláte zrovna takhle. Pokud je vše v pořádku, máte spokojené dítě, které prospívá a jste spokojená i vy, není potřeba hledat jiná řešení. Spokojené dítě je obrazem spokojené matky.
Jako porodní asistentka a máma od dvou dětí, mám dostatek zkušeností, které vám mohu předat a usnadnit vám cestu šestinedělím. Pokud se chcete dozvědět víc, vřele doporučuji eBook Prvních šest týdnů s tebou, kde naleznete odpovědi na nejčastěji diskutované otázky týkající se šestinedělí. Budu i ráda pokud se stanete fanouškem mých FB stránek, kam dávám pravidelně příspěvky a odkazy na mé nové články.
Specializuji se na péči o novorozence a ženy v šestinedělí. Jako porodní asistentka a mám dvě děti mám zkušenosti, díky kterým pomáhám budoucím maminkám připravit se na jedno z nejkrásnějších období v jejich životě.