Říká se jim různě. Dudlík, dudák, dumlík, šidítko nebo třeba cumel. Každý ho zná. Velká většina z nás ho jako dítě měla v puse. Jaký na něj ale máte názor? Je správné dávat novorozenci dudlík, nebo ne. Kazí používání dudlíku kojení a budoucí chrup dítěte? To jsou všechno otázky, na které se v tomto článku zaměřím.
Když jsem se ptala svojí maminky, jestli jsem jako dítě, měla dudlík, jednoznačná odpověď zněla ANO: „Proč bys ho neměla, v té době ho měli všechny děti.“ Dnes je ale jiná doba a na dudlík, se dívá společnost už trochu jinýma očima. Bere se buď jako nutné zlo, někdo by ho svému dítěti nedal z přesvědčení vůbec a jiný zase považuje tento vynález za ryze praktickou věc, bez které by si život s malým dítětem neuměl ani představit.
Jak se rozhodnout?
Ve chvíli, kdy se vám narodí miminko, máte dozajista nějakou představu o tom, zda budete dudlík používat či nikoliv.
Já se přiznám, že vždy, když jsem šla do porodnice, měla jsem dudlík přibalený v tašce.
Neměla jsem v úmyslu ho dítěti pár hodin po porodu šoupnout do pusy, to v žádném případě. Ale byla to pojistka pro případ, kdy zjistím, že mé dítě je prostě „dudavý typ“.
Ne každé dítě, ale o dudlík stojí, proto dítěti dudlík nikdy nevnucujte.
Pro každé miminko je nejdůležitějším komunikačním nástrojem pláč. Pláčem si říká o mléko, přítomnost maminky nebo třeba, že je mu zima. Pokud dítě pláče a vy jako maminka jste vyčerpala všechny možnosti, jak ho utišit – nakrmila jste ho, přebalila, máte ho u sebe v náručí, dítěti není ani zima ani teplo a není nemocné, s největší pravděpodobností chce něco do pusinky. Máte v tu chvíli několik možností. Nabídnout malíček, přiložit dítě k prsu nebo nabídnout dudlík.
Jaké jsou výhody a nevýhody používání dudlíku
VÝHODY
- Dudlík u novorozenců a kojenců na základě dlouhodobých studií snižuje riziko (SIDS) náhlého úmrtí novorozence.
- Díky dudlíku sací reflex u malých dětí dlouho přetrvává a dumlání jim přináší viditelné uspokojení. Podle Sigmunda Freuda je zhruba první rok života označován za fázi orální závislosti. Hlavním zdrojem libosti a pudového uspokojení je pro dítě stimulace v oblasti úst např. sáním z prsu při kojení, cucáním palce, strkáním věcí do úst – což je i dudlík.
- Dudlík dokáže miminko rychle uklidnit a uspat. Pokud jej při usínání něco vyruší, může se zase samo „ududat”.
- Dítě si necucá palec. U dětí, které nepoužívají dudlík nebo jej příliš brzy odloží, hrozí, že si začnou cucat prsty, většinou palečky. Zatímco dudlík jde dítěti odebrat, prsty na rukou nikoli. Proto tento zlozvyk může následně přetrvávat až do školního věku. Kromě estetického hlediska jde také o problém hygienický. Dítě snadněji chytí infekci a může si pokřivit rostoucí zuby.
NEVÝHODY
- Technika kojení z prsu se od dudání dudlíku liší. Odborníci z tohoto důvodu, obzvláště v prvních dnech života miminka, používání dudlíku nedoporučují. Je to vše, ale o zdravém rozumu, pro co se rozhodnete. Pokud se miminko bez obtíží přisává na bradavku a kojení se vám daří, nevidím důvod, proč byste nemohla dítěti dudlík nabídnout.
- Malé dítě si na dudlík může vypěstovat návyk a následně bez něho nebude schopno se bez něho samo uklidnit a usnout. I proto je důležité dítěti dudlík včas odebrat. Za ideální se považuje, pokud je dítě kolem prvního roku až roku a půl již bez dudlíku.
- Neustálé používání dudlíku (někdy i do tří let), může mít za následek deformaci čelistí, zvýšenou kazivost zoubků, někdy i vadu výslovnosti.
Jako náhražku dudlíku rozhodně nedoporučuji bradavku. Někdy se stává, že maminka sice dítěti odpírá dudlík, ale děťátko používá místo dudlíku k usínání její prs.
Je rozhodně rozdíl, pokud si dítě říká o prs z důvodu hladu, nebo jenom proto, že potřebuje dudat.
Pokud, má dítě pravidelně bradavku v ústech, klidně i více jak 30 až 60minut vkuse, jste jenom krok od rizika vzniku trhlinek na bradavce, které by následně mohli být překážkou při kojení. Navíc pokud používáte prs na zklidnění miminka, může být díky tomu přepité a může jej bolet bříško.
Velký výběr dudlíků
Pokud se rozhodnete, dudlík svému dítěti přeci jenom nabídnou, je potřeba také vybrat vhodný. Zaměřte se na několik věcí na základě, kterých vyberete ten správný.
- Velikost – obvykle na dudlíkách bývá věkové doporučení např.: 0 až 6 měsíců, 6 až 12 měsíců nebo 12 až 18 měsíců. Dokonce se dají sehnat i speciální dudlíčky pro předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní váhou.
- Tvar – dnes jsou k dispozici anatomicky tvarované dudlíky, nebo klasické kulaté.
- Materiál – silikon (průhledný, tužší – déle vydrží), kaučuk (žlutě zbarvený, měkčí, postupně se vydudává a zvětšuje se jeho velikost – nutná častější výměna).
Je ale potřeba myslet i na to, že každé dítě je jedinečné, a proto nebuďte zklamaná, pokud vám dítě dudlík plive. Někdy stačí koupit dudlík jiného tvaru nebo velikosti a vaše miminko bude spokojené. Může se ale také stát, že dítě o dudlík prostě jevit zájem nebude, ať bude dudlík jakýkoliv a vy jako maminka s tím stejně nic nezmůžete.
Moje zkušenost s dudlíky
Moje osobní zkušenost je taková, jak už jsem v úvodu článku psala, že vždy když jsem jela do porodnice, měla jsem přibalený dudlík pro své miminko. A musím se přiznat, že u obou mých dětí jsem ho využila. Vzpomínám si, jak jsem si potajmu v hrnečku od čaje v mikrovlné troubě vyvařovala nově rozbalený dudlík přímo v porodnici.
U každého ze svých dvou dětí jsem zhruba druhý den po porodu zjistila, že bez něčeho v puse prostě nejsou klidní. A představa, že dítě bude mít v pusince neustále můj malíček nebo bradavku, byla jaksi nepraktická. Neváhala jsem tehdy ani minutu. Kojila jsem mimochodem obě děti a dudlík pro nás nebyl překážkou.
Dokonce ani s odvykáním na dudlík jsem neměla ani u jednoho syna problém. Každému jsem v 11 měsících dudlík nechala v postýlce pouze na spaní a vysvětlila mu, že odteď dudlík bydlí v postýlce.
A kolem roku a půl jsme slavnostně šli dudlík hodit kačenkám k nedaleké řece, protože kačenky ho přeci potřebují víc. Dodnes vzpomínám, jak následně můj manžel musel lézt, naštěstí pouze do mělké řeky, lovit potají zahozený dudlík, protože by mi svědomí nedovolilo takhle znečišťovat přírodu, že.
Pokud se vám můj článek líbil, inspirujte se i dalšími na mém webu www.hankanovakova.cz
Specializuji se na péči o novorozence a ženy v šestinedělí. Jako porodní asistentka a mám dvě děti mám zkušenosti, díky kterým pomáhám budoucím maminkám připravit se na jedno z nejkrásnějších období v jejich životě.