Hned v úvodu odpovím na otázku z názvu článku: „Musí kojení bolet?“. Odpověď je jednoduchá.
Nemusí a hlavně nemělo by!
Kojení je tou nejpřirozenější věcí ve vztahu mezi matkou a dítětem. Zdá se, že nemůže nic stát v cestě. Přesto právě kojení je pro mnohé novopečené maminky velká výzva a někdy se neobejde bez bolesti, strachu a pocitu selhání.
Velmi ráda používám slovní spojení „příroda je mocná čarodějka“. Právě příroda totiž zařídila ten úžasný způsob spojení mezi miminkem a maminkou v prvních dnech, týdnech a měsících po narození. Dítě od matky získává to nejlepší pro svůj vývoj a současně se vytváří velmi silné a láskyplné pouto mezi nimi. Bohužel kojení není samozřejmostí a často ho může komplikovat právě bolest.
Když zavzpomínám na své první zkušenosti s kojením, vybaví se mi věčně nenasytný synek, hltavě sající z mé bolavé bradavky. Nikdo mě nepřipravil na to, jak strašně bolí bradavky první týden po porodu, i přes to, že jsem neměla žádné praskliny, nebo poranění. Velká citlivost způsobená hormonálním kolotočem a silný stisk dásní si vyžádal své.
„Stále je pro mě úsměvná vzpomínka, jak stojím ve sprše a zjišťuji, že si v podstatě nemohu osprchovat prsa, protože proud vody byl na mě prostě příliš.“
Hlavní důvody bolesti
Pokud pomineme prvotní citlivost bradavek po porodu a první více či méně úspěšné pokusy o kojení, dá se říci, že po prvním týdnu, maximálně dvou, byste opravdu neměla při kojení pociťovat žádnou bolest. Pokud tomu stále tak je, musíte hledat příčinu.
Zde uvádím nejčastější příčiny bolesti při kojení, které vás mohou potkat:
Nesprávná technika kojení
Nejčastější příčina způsobující bolest při kojení, je jednoznačně špatná technika kojení. Může jít o špatně zvolenou polohu při kojení, nevhodné uchopení a držení prsu, nebo špatné přisátí a sání miminka.
Nejdůležitější je každé mamince poskytnout dostatek času, aby se se svou novou rolí seznámila. A co je snad ještě důležitější? Mít možnost pomoci už v porodnici, především ze strany porodních asistentek a laktačních poradkyň. Právě ty by měly být každé matce oporou a dbát na správné přikládání novorozence. Kojení samotné je souhra dvou bytostí, které se s touto činností musí seznámit a naučit se jí.
Vše začíná již na porodním sále bondingem. Dostatečný respekt k matce a dítěti, by měl být samozřejmostí. Není potřeba na miminko tlačit a urychlovat proces přisátí k prsu. Ze strany dítěte jde o instinktivní proces hledání a stimulace bradavky, zakončené postupným přisáváním a sáním. Není nutné mu za každou cenu vtlačit bradavku do pusinky, ale spíše poskytnout dostatečný prostor k samopřisátí.
Rozpraskané bradavky
Kůže na bradavkách je velmi jemná a citlivá sama o sobě, natož když je zvýšeně mechanicky namáhána malým nenasytou. Pokud k tomu přidáme silný stisk dásní a žvýkání v kombinaci se špatnou technikou, problém je na světě. Na bradavce poté vznikají modřinky, drobné oděrky, nebo i velké a často krvácející praskliny.
Jako prevenci bych doporučila po každém kojení nechat na bradavkách a dvorci zaschnout mateřské mléko, neboť mateřské mléko působí hojivě. Dále určitě nezapomenout prsa dostatečně větrat. Pokud už k poranění dojde, lze použít krémy, nebo mastě s chladivým a hojivým účinkem. Na trhu jsou i takové, které není nutné před dalším kojením smývat.
A co je nejdůležitější?
Nesnažte se za každou cenu kojit dál, pokud máte bolavé a do krve rozpraskané bradavky. Není nic horšího než sykající a nadskakující maminka při kojení. Pokud k této situaci dojde, měla by do celé situace vstoupit laktační poradkyně, která doporučí další postup.
Kvasinková (mykotická) infekce
Další poměrně častou příčinou bolesti při kojení je kvasinková infekce. Projevuje se celkovým zarudnutím bradavky a dvorce, pálením a svěděním. Někdy se ale může stát, že bradavky vypadají zdánlivě v pořádku a jediným projevem je silná, pálivá a vystřelující bolest v prsu.
Při mykotickém onemocnění je nutné přeléčení antimykotickou mastí nebo krémem. Nanášejte vždy po kojení, obvykle 2-4x denně a před dalším kojením bradavky jemně opláchněte vodou.
Jestliže sama máte na bradavkách kvasinkovou infekci, zkontrolujte, zda vaše děťátko nemá v ústech také kvasinkovou infekci (moučnivku).
Syndrom bělavé bradavky
Tento málo známý syndrom vlastně nemá přímou souvislost s kojením, zato může pořádně potrápit. Jedná se o stav, kdy dochází ke krátkodobému porušení krevního oběhu k bradavce. Může postihovat maminky, které mají všeobecně větší sklon k zimomřivosti a migrénám.
Spouštěcím mechanismem může být chlad. Bradavka je zpočátku bílá, po obnovení krevního oběhu modrofialová až červená a pálí. Bolest může být velmi intenzivní.
Retence mléka
Jedná se o velmi bolestivé zarudnutí a ztvrdnutí části prsu, způsobené prudkým nalitím prsou a nadměrnou tvorbou mléka, v kombinaci s ucpaným mlékovodem. Nejlépe je tento stav viditelný krátce po nakojení miminka, protože část prsu je měkká (vyprázdněná) a část zůstává i nadále tvrdá (nalitá), což odpovídá segmentu mléčné žlázy, který má být vyprázdněn, právě ucpaným mlékovodem. Takovou typickou lokalitou je oblast prsu směrem k podpaží. Tento stav může být doprovázen i horečkami.
Jedná se o stav, který vyděsí nejednu maminku, obzvláště pokud se s touto situací setkává poprvé. Předně je nutné zachovat chladnou hlavu a okamžitě začít situaci řešit. Je potřeba zajistit plynulý odtok mléka. Přikládejte teplé obklady před kojením, což rozšiřuje cévy a napomáhá uvolnění mléka. Naopak po kojení přiložte studený obklad (nebo tvaroh) pro zmírnění otoku.
Následně zajistěte efektivní a pravidelné vyprazdňování prsu. Nejlepší odsávačkou je samozřejmě dítě. Při kojení se doporučuje prs masírovat pro lepší uvolňování mléka.
Lze samozřejmě použít i odsávačku mateřského mléka, vždy ale odsávejte jen do pocitu úlevy – nikdy to nesmí bolet. Nadbytečné odsávání by zvyšovalo tvorbu mléka a stal by se z toho začarovaný kruh.
Pokud se vám přes veškerou vaši snahu nedaří z postižené oblasti prsu mléko uvolnit, je potřeba na ucpaném mlékovodu (poznáte podle bílé tečky na bradavce) překážku odstranit sterilní jehlou.
Jestli se toto podaří, je problém vyřešen. V případě že příznaky během dvou dnů nevymizí, je třeba stav konzultovat s lékařem, aby byl včas odhalen případný zánět prsu.
Zánět prsní žlázy (mastitida)
Zatímco u retence mléka byla příčinou překážka v odtoku mléka, zde je hlavním původcem bakteriální infekce. Nejčastěji k zánětu prsní žlázy dochází kolem 3. týdne po porodu a častěji postihuje pouze jeden prs. Projevuje se vysokou horečkou, dále zarudnutím, horkostí a bolestivostí prsu.
Léčba spočívá v podání antibiotik, které vám předepíše lékař. I přes podávání antibiotik můžete nadále kojit. Kojte jak ze zdravého prsu, tak i z postiženého. Pokud byste kojení pro bolest nevydržela, musela byste prs odstříkávat. Současně přikládejte studené obklady (tvaroh) a dopřejte si dostatek odpočinku.
Péče o prsa
Zvýšenou pozornost byste měla věnovat prsům již v těhotenství. Budou pravděpodobně mnohem více citlivé, někdy až bolavé vlivem hormonů. Pokožka může být napnutá a suchá, proto kromě rostoucího bříška pečujte vhodnými krémy i o prsy, čímž máte větší šanci, že předejdete vzniku striím. Občas můžete provést i jemnou masáž.
Dále je potřeba se zaměřit na vaše bradavky. Alespoň jednou v průběhu těhotenství je dobré zkonzultovat tvar vašich bradavek s lékařem či porodní asistentkou, případně laktační poradkyní. Další možností je se zeptat přímo na předporodních kurzech, jejichž součástí je i příprava na kojení a kde vám určitě rádi poradí. Pokud se odhalí problém, je alespoň dostatek času ho vyřešit. Ideálním pomocníkem pro správné natvarování bradavek jsou formovače bradavek, které je ale zapotřebí nosit v podprsence i několik týdnů před porodem. Pokud by byl zjištěn problém až při zahájení kojení, mohlo by být na jeho vyřešení už příliš pozdě.
Se zahájením laktace je potřeba počítat se zvětšením objemu a váhy vašich prsů, proto je namístě pořídit si vhodnou a dobře padnoucí kojící podprsenku.
Současně musíte počítat, minimálně v prvních týdnech po porodu, že vám poteče mateřské mléko i mimo kojení. Buďte tedy vybavená vložkami do podprsenky, které budou dostatečně prodyšné a nebude tak docházet k zapaření.
Na dále nezapomínat? Na pravidelné větrání prsou, a ošetřování bradavek krémem.
Tento článek je věnovaný především maminkám, které musí za své kojení bojovat. Cílem každé maminky, je poskytnout svému děťátku jenom to nejlepší a zajistit, aby mu nic nescházelo. Bohužel i naše miminko může občas potrápit bolest, se kterou si neumí úplně poradit.
Ano, řeč je o kolikách, které mohou naše nejmenší potrápit natolik, že pláčou celou noc. Věřím, že každá mamá si přeje, aby se to právě jim vyhnulo. Pokud však dojde k nejhoršímu, zkuste se inspirovat v mém článku, jak zvládnout bolesti bříška u miminek.
Specializuji se na péči o novorozence a ženy v šestinedělí. Jako porodní asistentka a mám dvě děti mám zkušenosti, díky kterým pomáhám budoucím maminkám připravit se na jedno z nejkrásnějších období v jejich životě.