S létem každoročně přicházejí radosti v podobě krásného počasí, letních dovolených, výletů a koupání. Pro novopečené maminky je toto roční období též velmi krásné. Mohou často chodit na procházky, odpadá balení děťátka do fusaku a dalších třech vrstev, nemusí se brodit sněhovou břečkou a všeobecně je větší pohoda a klid. Někdy stačí děťátko jen zaparkovat v kočárku do stínu pod strom a máte zaslouženou hodinku odpočinku na čerstvém vzduchu, protože vaše dítě spokojeně spinká.
O poznání větší starosti začnete mít ve chvíli, kdy se teploty přehoupnou přes 30 °C a před nesnesitelným vedrem není úniku.
Jak zvládnout vedra s malým miminkem?
Snažte se dodržovat několik v celku jednoduchých zásad, díky kterým dosáhnete toho, že se vám miminko nebude v tropických vedrech přehřívat.
1. Kdy chodit ven s miminkem?
Ven se snažte chodit na delší procházky brzy dopoledne, nebo naopak až navečer. Pokud už přeci jen musíte s miminkem ven v době mezi 11 až 15 hodinou, snažte se tuto dobu zkrátit na minimum.
Při procházkách vždy dbejte na to, že je kočárek dostatečně větraný. Rozhodně zapomeňte na přehození pleny přes boudičku kočárku. V kočárku v tu chvíli přestává proudit vzduch a za chvíli je tam jako v peci.
Pokud se obáváte, že by vám na miminko svítilo sluníčko, jsou i jiné možnosti, než je plena. Kočárek nemusíte jenom tlačit, lze ho i táhnout, nebo si můžete vypomoci slunečníkem (deštníkem).
Kočárek nebo šátek?
Miminka milují šátkování, maminky milují šátkování. Že není důvod se v něm nějak omezovat? Minimálně ve velkých vedrech, kdy teplota teploměru atakuje 30-35 °C, byste měla raději sáhnout po kočárku. Alespoň na delší procházky. U dítěte v šátku, nebo nosítku, které se z jedné strany tiskne k vašemu tělu a z druhé strany ho zakrývá látka, může dojít rychleji k přehřátí.
2. Dostatečný pitný režim!
Pokud máte doma miminko, ve velkých vedrech vyvstává do popředí otázka: „Zda mu stačí pouze mléko, nebo je potřeba mu přidávat ještě něco jiného?“
U dětí v prvním půlroce života, které jsou kojeny nebo dostávají umělé mléko, není potřeba přidávat další tekutiny, jako jsou například dětské čaje, nebo voda. Stejně jako při vedrech, tak i při horečkách se pouze snažte řídit zvýšenou potřebou tekutin u vašeho děťátka. S velkou pravděpodobností se v těchto situacích vaše dítě začne častěji hlásit ke kojení, nebo krmení z lahve.
Pokud kojíte, nebojte se, že byste měla málo mléka, větší poptávka zajistí i větší tvorbu mateřského mléka, jehož složení se též přizpůsobí potřebě dítěte. Ve velkých vedrech akorát sama dodržujete dostatečný přísun tekutin.
V případě starších dětí, které již ochutnaly první příkrmy, by stále tekutinou číslo jedna mělo být mléko. Ve velkých vedrech však již můžete zařadit i vodu, neslazené čaje, nebo vodou ředěné ovocné a zeleninové šťávy.
Do jídelníčku zařaďte i potraviny bohaté na tekutiny, jako jsou polévky, ovoce a zelenina.
3. Jak ustrojit miminko?
Sice se říká, že miminko by mělo mít vždy o jednu vrstvu více než máte vy, ve velkých vedrech se však řiďte spíš selským rozumem.
Oblečení by mělo být vzdušné a nejlépe bavlněné. Zvolit můžete třeba propínací body nebo tenká bavlněná trička. Pokud nechcete děťátku dávat slabé tepláčky, stačí když mu přes nožičky přehodíte slabou deku, nebo látkovou plenu, kterou využijete i v případě, že venku začne foukat.
I když jsou vedra mé dítě má stále studené ruce a nohy!
Takto malé děti ještě nemají vyvinutý termoregulační systém, a tudíž i ve velkých vedrech se může stát, že májí studené nožičky a ručičky. Neznamená to však, že je dítěti zima. Pouze se mu hůře prokrvují končetiny. Miminko jednoduše přistrojte ponožkami a klidně mu dejte i slabé bavlněné rukavičky.
Kromě toho, že se dítě může rychle přehřát, může i velmi rychle prochladnout.
Kontrolujte u miminka, jestli se vám nepotí za krkem a na zádech. Podle potřeby mu jednu vrstvu oblečení bud přidejte nebo uberte. Jestliže bude mít děťátko propocené oblečení, je potřeba ho ihned vyměnit za suché.
4. Ochrana pokožky!
Děti zhruba do půl roka mají velmi tenkou a citlivou kůži, která ještě není dostatečně vyvinutá a nemá vyzrálou schopnost pigmentace.
Tyto děti by vůbec neměli přijít na přímé slunce a většinou se nemají ani mazat opalovacími krémy. Jakékoliv vystavení přímému slunci, byť i na relativně krátkou dobu, by mohlo skončit bolestivými spáleninami.
U starších dětí, je však tato ochrana pokožky brána jako samozřejmost. U těchto dětí již většinou není v našich silách zajistit, aby na ně občas nezasvítilo slunce. Proto používejte vhodné opalovací krémy s vysokým UV faktorem určené dětem.
5. Jak na vedro v noci
V opravdu horkých letních dnech, si kolikrát člověk neodpočine od úmorných veder ani v noci. Na noční pohodu začněte myslet už ve dne a rozhodně nechte zatažené žaluzie a závěsy. V noci se nebojte otevřít okno dokořán i v místnosti, kde spí vaše dítě. Dbejte akorát na to, aby nebylo vyloženě v průvanu.
Dobrým pomocníkem jsou i mokré ručníky přehozené přes topení, nebo židle, které dokáží místnost ochladit. Naopak mantinely a nebesa z postýlky (pokud v ní dítě spí), alespoň na ty nejteplejší noci odstraňte, protože zabraňují proudění vzduchu v postýlce.
Co se oblečení týče, postačí vám slabé bavlněné body s krátkým rukávkem a slabé ponožky. Dítě přikryjte pouze látkovou plenou nebo tenkou dekou.
Jak poznám, že je dítě přehřáté?
Miminka zhruba do 6 měsíce nedokáží regulovat svou tělesnou teplotu, proto u nich hrozí častěji přehřátí, nebo naopak prochladnutí.
Přehřátí je stav, kdy v podstatě všechny ochlazovací mechanismy selžou a tělíčko miminka se již nedokáže vyrovnat s teplotou okolí.
K přehřátí dítěte nemusí dojít pouze v případě, že bude vystaveno sluníčku. Kolikrát stačí nevětraná místnost, jízda autem či autobusem, nebo nemoc s vysokými horečkami.
První varovné signály
Na tento, pro dítě velmi nebezpečný stav, vás v první řadě upozorní:
- zčervenání kůže
- zvýšená teplota
- neklid dítěte
- postupně se začne přidávat zrychlený tep
- zvracení
- a zapadlá fontanela na hlavičce
Všechny výše zmíněné příznaky umocňuje nedostatek tekutin. Proto vždy, za každých okolností dbejte na to, aby dítě dostatečně pilo.
Jak dítě ochladit
Děťátko lze ochladit vlažnou vodou, nikdy ne studenou. Stačí otřít nožičky a zátylek namočenou žínkou. V průběhu dne lze dítěti napustit vlažnou vodou i vaničku a prostě ho osvěžit koupelí.
Pozor na klimatizaci!
Možná si říkáte, že je mnohem lepší zapnout doma klimatizaci než se péci ve vedru. Mnoho odborníků by vám nejspíš dalo za pravdu, ale pouze za určitých podmínek.
Dá se říct, že je určitě lepší používat klimatizaci u novorozenců a kojenců do 6 měsíců, kteří ještě nedokáží regulovat svoji tělesnou teplotu, nežli dítě nechat v horkém či vydýchaném prostředí. Na druhé straně se nic nemá přehánět a příliš vychlazená místnost by mohla vést u dítěte k podchlazení, rýmě či kašli.
Pokud už se rozhodnete klimatizaci doma nebo v autě zapnout, snažte se vždy dbát na tyto základní pravidla:
- maximální rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 5-7 °C
- neměla by foukat přímo na dítě – chraňte dítě před přímým prouděním studeného vzduchu
- vhodné oblečení – oblečení by mělo děťátku zakrývat ruce i nohy (včetně ponožek)
- zvlhčujte vzduch – klimatizace velmi vysušuje vzduch, proto nezapomínejte vzduch zvlhčovat například mokrým ručníkem přes postýlku
Děkuji za přečtení mého článku. Pokud hledáte i další odpovědi na své otázky týkající se péče o vaše miminko, stáhněte si eBook ZDARMA 5 rad, jak zvládnout příchod z porodnice, nebo eBook Prvních šest týdnů s tebou.
Specializuji se na péči o novorozence a ženy v šestinedělí. Jako porodní asistentka a mám dvě děti mám zkušenosti, díky kterým pomáhám budoucím maminkám připravit se na jedno z nejkrásnějších období v jejich životě.