Bolest porodem končí, nebo ne? Aneb, jak pečovat o hráz po porodu.

Maminko, museli jsme vám udělat nástřih, slyším z úst porodníka, který mi pomáhal přivést na svět mého syna. Je mi to celkem jedno, teď jsem jen zahleděná na ulepenou hlavičku, toho drobečka co mám v náručí. Nemůžu se vynadívat, jak svírá můj prst ve své maličkaté ručce. „Provedeme opich, bude to trochu nepříjemné.“

To mě probere! Doslova.

Samotné šití pro mě bylo snad horší než porod. Modlila jsem se, ať už je to za mnou a dají mi konečně pokoj. První dvě hodiny po porodu, kdy jsem jenom ležela, mi ještě moc nedocházelo, že ten „nástřih hráze“ ještě nějaký pátek ucítím. A nebude to rozhodně nic příjemného.

Po mé krkolomné a kolabující cestě z porodních sálů na oddělení šestinedělí, jsem měla za cíl jen jednu věc, a sice postel. Synka mi zakrátko dovezli spícího v postýlce a já byla konečně spokojená. Na tohle jsem se těšila. Zvládla jsem porod, jsem dobrá. Teď už to bude v pohodě, říkalo mi mé podvědomí. Žádná bolest, žádné stahy a za tři dny hurá domů.

Realita je někdy krutá

Nemůžu si sednout, ale s tím jsem přeci počítala. Proto mám v tašce zabalený nafukovací kruh. Dokonce i otočení v posteli je pro mě nadlidský úkol. Jak je možné, že moje spolubydlící na pokoji, se ohání kolem miminka a je naprosto v pohodě.

Jsem chcípák!

Zatínám zuby a vstávám. Bolest, bolest, bolest. Povedlo se a stojím. Ne sice rovně, chodím v předklonu, jak stará bába, ale stojím. Okamžitě zjišťuji, že budu muset do koupelny na záchod „přebalit se“.  Tak takhle jsem si to nepředstavovala!

Není nutné se porovnávat

Vždy když jsem chodila jako porodní asistentka za maminkami na pokoj těsně po porodu, říkala jsem jim: „dejte si načas, nikam nespěcháme“. Pro některé ženy je opravdu nadlidským úkolem sebemenší pohyb, pro jiné to nestojí ani za řeč. Každá žena je jiná a vnímání bolesti k tomu patří také. Navíc poranění hráze po porodu, má každá žena také jiné a nedá se srovnávat.

Proto, pokud se po porodu budete cítit stejně jako já, neberte to jako vlastní slabost. Vaše tělo si pouze říká o trochu času, odpočinku a schovívavosti.

Jak vypadá poranění hráze?

Porod samotný dá ne jenom mamince, ale i jejímu tělu pořádně zabrat. Jen si to představte. Nejprve musí dojít k otevření děložního čípku z nuly na asi 10 cm. Tomu se v porodnické praxi říká první doba porodní.

Potom nastává druhá doba porodní, při které musí projít miminko porodními cestami skrze pochvu ven. Několikahodinové úsilí, prodýchávání a bolest, které ženu provází v první době porodní zakončuje obvykle konstatování porodní asistentky o tom, že už je otevřená.

Většina budoucích maminek s povděkem přijímá fakt, že mohou konečně začít pořádně tlačit. Ovšem právě při vytlačování miminka ven skrze tak malý otvor, jakým je pochva, může dojít nejen v pochvě, ale i na hrázi a zevních rodidlech k poranění v podobě oděrek, nebo trhlin.

Pochva má naštěstí velkou regenerační schopnost a taková poranění se velmi rychle a bezproblémově zahojí. Samozřejmě v některých případech je poranění natolik rozsáhlé, že je nutné ho chirurgicky sešít.

Nástřih hráze „epiziotomie“

Samostatnou kapitolou je epiziotomie. Při epiziotomii porodník, nebo porodní asistentka provede nástřih mezi pochvou a konečníkem. Poševní otvor se tak zvětší, což usnadní a urychlí porod. Tento zákrok má opodstatnění v případě, kdy se dítěti v děloze již očividně nedaří a je potřeba porod rychle ukončit. Popřípadě pokud je nutné porod ukončit kleštěmi nebo vexem.

V posledních letech se ve většině českých porodnic přestala epiziotomie provádět rutinně, prakticky při každém porodu prvorodičky, jako tomu bylo dříve. Porodníci začali více zvažovat, jestli nástřih provedou, či ne.

Ukázalo se, že rutinní provádění epiziotomií není nutné a je potřeba vždy aktuální stav každé ženy a miminka zhodnotit.

Pokud by se prováděl rutině a bez zjevného důvodu, mohl by ženě z dlouhodobého hlediska víc uškodit než být prospěšný.

Péče o hráz

V mém případě se mi nástřih hráze nevyhnul ani v jednom ze dvou mých porodů. Po porodu jsem vždy měla pocit, že už se nikdy nenarovnám. Ke každému otočení v posteli jsem se musela hodně přemlouvat, jak to bolelo.

Na druhou stranu musím uznat, že díky tomu, jak jsem se o hráz po porodu starala, jsem do konce šestinedělí o svém poranění ani nevěděla. Nepotkali mě žádné nepříjemné bolesti, infekce v jizvě ani problémy v intimním životě.

Jak se tedy o hráz správně starat?

Je celkem jedno, jestli vaše poranění je jen malá trhlinka, nebo se jedná o rozsáhlou epiziotomii. Péče je vždy stejná a důležité je začít s ní co nejdříve. 

Nejlepší prevencí před vznikem jakýchkoliv komplikací je časté sprchování. Doporučuji navíc mýt intimní partie speciálními mýdly sloužícími k intimní hygieně. Podle mě umyjí lépe než jen čistá voda. V žádném případě nepoužívejte běžná mýdla nebo parfémované sprchové gely.

Pokud nemáte důvěru v jakoukoliv intimní kosmetiku, doporučuji oplachy z dubové kůry nebo s levandulovým olejem.

Hlavně v první dny po porodu, kdy odcházejí krvavé očistky, používejte porodnické vložky a síťované kalhotky. Nikde vás nebude nic tlačit a vše bude mnohem lépe větrat. Doporučuji měnit vložku po každé návštěvě toalety – předejdete mokvání a jizva se rychleji zahojí.

Pokud máte v místě poranění stále otok, doporučuji chladit. V porodnici vám led určitě ráda poskytne porodní asistentka. Doma led v pytlíku zabalte do přežehlené utěrky nebo kapesníku.

Čím určitě urychlíte hojení, je větrání. Například si po sprše můžete na chvíli lehnout bez kalhotek na jednorázovou podložku, kterou běžně používáte pod miminko. Sama jsem v této poloze strávila u televize spoustu času. Prostě do naha, přehodit přes sebe deku, abych nepohoršovala zbylé členy domácnosti a nohy od sebe.

V době šestinedělí, ale i po něm, se nebojte vzít do ruky zrcátko a své poranění zkontrolovat. Včas byste tak odhalila případné zarudnutí, vytékající hnis z rány nebo otok.

Je to vaše tělo, věnujte mu potřebnou péči a čas.

Masáž léčí

V tomto případě ne jenom léčí, ale i napravuje a zvláčňuje vaši jizvu. Díky masáži se poranění rychleji zahojí a vy se budete cítit jako před porodem.

Ve chvíli, kdy už je jizva zhojená, začněte pomalu přistupovat k masáži. Já jsem masáž hráze praktikovala vždy ve sprše. Pod teplou vodou jsem se lépe uvolnila a šlo mi to snáze. Samozřejmě k masáži můžete přistoupit v jakoukoliv chvilku, kterou si vyšetříte během dne a můžete využít i pomoc olejů, například ricinového.

Nespěchejte na sebe, není nutné ihned naplno na jizvu tlačit a jít zbytečně přes bolest. Postupnými krouživými pohyby masírujte místo poranění několikrát denně. Při pravidelném masírování se výsledek brzy dostaví.

A jak je to s návratem k intimním radovánkám?

Všeobecné pravidlo, které bych doporučovala dodržet, je šestitýdenní půst.

Není to ani tak z důvodu poranění, které jste utrpěla při porodu, jako spíš proto, že vám odcházejí očistky. Tělo se hojí a mohla byste si přivodit infekci. Pokud se přesto na milování cítíte dříve, rozhodně použijte při styku kondom.

Po ukončeném šestinedělí je jenom na vás, kdy se budete chtít k této stránce života vrátit. Někomu to nedělá žádné problémy, někdo potřebuje času více. Rozhodně na sebe netlačte.

Na milování se musíte cítit!

Svěřte se se svými obavami a strachy svému partnerovi. Pokud vás trápí bolest v místě poranění a pravidelně provádíte masáž, zkuste tuto starost o své tělo přenechat právě jemu.

O tom jak zvládnout, ne jenom péči o hráz, ale i celé šestinedělí, se dozvíte i v mém eBooku Prvních šest týdnů s tebou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *